logo

Projektujemy i Budujemy

Dostarczamy naszym klientom stanowiska dla automatyzacji i robotyzacji procesów spawania, cięcia termicznego i znakowania. Projektujemy, produkujemy i instalujemy i szkolimy.

Rezultatem naszego doświadczenie w produkcji materiałów jest produkcja termoindykatorów kredkowych, specjalistycznych elektrod otulonych i drutów proszkowych do napawania warstw trudnościeralnych.

Doświadczenie

Wykorzystując zdobyte kilkudziesięcioletnie doświadczenia możemy zaprojektować i wytworzyć maszyny pozwalające naszym klientom optymalizować procesy cięcia i spawania.

Innowacyjne rozwiązania

Dzięki współpracy z przemysłem oraz jednostkami naukowymi możemy podjąć się zaprojektowania i wdrożenia do produkcji wielu zagadnień związanych z mechanizacją, automatyzacją i robotyzacją procesów cięcia termicznego, spawania, napawania.

Użytkownicy naszych produktów

Nasi klienci to zakłady produkcyjne ciężkiego przemysłu, takie jak stocznie, zakłady konstukcyjne, zakłady budowy maszyn itp. oraz firmy rozwijające się i zdobywające coraz większe doświadczenie w eksploatacji urządzeń przemysłowych, doceniając solidność i łatwą obsługę naszych produktów.

Historia działalności

Działalność prowadzona nieprzerwanie od 1956 roku pozwala stale zwiększać możliwości i wykorzystywać doświadczenie zdobywane w przemyśle w projektowaniu i budowie maszyn oraz w produkcji specjalistycznych materiałów spawalniczych.

1956

Rok założenia ZBUS

Przekształceniu Zakładu Budowy Prototypów Urządzeń Spawalniczych (ZBPUS) w Zakład Budowy Urządzeń Spawalniczych. ZBUS we współpracy z jednostkami badawczo-naukowymi rozpoczął projektowanie, produkcję prototypów oraz wdrażał do przemysłowych maszyny i materiały wykorzystywane w procesach termicznego cięcia i spawania.

1959

Pierwsze urządzenie

Powstało pierwsze urządzenie do spawania metodą TIG typu EGa.

1960+

W latach 60—tych opracowywano technologie spawania brązów oraz miedzi elektrodami otulonymi.
Bardzo intensywnie rozwijano technologie napawania i spawania z wykorzystaniem łuku plazmowego.

1970+

W latach 70-tych rozpoczęto produkcje drutów proszkowych - na bazie opracowanych receptur i technologii wytwarzania proszków na osnowie kobaltu, niklu, miedzi przeznaczonych do napawania gazowego i plazmowego. Kontynuowano pracę nad dalszym rozwojem proszków o składzie stali szybkotnących i żeliw wysokochromowych.

1989+

Przemiany gospodarcze otwarły nowe perspektywy rozwojowe ale także nowe wymagania rynku.
Zaprojektowane zostały nowej generacji maszyn do cięcia tlenowego i plazmowego typu YUN oraz lekkiej i mniejszej maszyny typu YPN.

2000+

Unowocześnienie maszyn poprzez zastosowanie nowoczesnych sterowników przemysłowych oraz zastosowanie osprzętu plazmowego renomowanych marek.
Produkcja urządzeń do zautomatyzowanego napawania kół suwnic i inne nietypowe rozwiązania - automatyczne stanowiska do zgrzewania.

2017 - 2018

Wprowadzenie nowoczesnych urządzeń do spawania i napawania elementów cylindrycznych i podłużnych typu Longitube.
Powstanie nowoczesnej odpornej termicznie i dynamicznej maszyny do cięcia do grubości do 200mm oraz do szybkiego znakowania znakowania typu YUN_L.

2019-2020

Unowocześnienie konstrukcji stołów sekcyjnych do cięcia plazmowego i tlenowego blach typu YUN_ST oraz stołów wodnych do cięcia plazmowego i tlenowego typu YUN_SW.

2020 - 2021

Powstanie lżejszej maszyny do szybkiego znakowania typu YUN_A.
Maszyna do cięcia YUN zmieniona na maszynę YUN_R jako idealna wypalarka tlenowa do maks. grubości cięcia 200mm lub 300mm, wyposażona w nowoczesne sterowanie i napędy Servo AC.

Zakres produkcji

Podstawowy zakres działalności ZBUS to produkcja maszyn CNC do cięcia i znakowania, automatów CNC do spawania oraz specjalistycznych materiałów spawalniczych i termoindykatorów.

Zautomatyzowane stanowiska spawalnicze.

Projektujemy urządzenia pod potrzebę Klienta. Specjalizujemy się w szczególności w produkcji urządzeń do spawania i napawania elementów cylindrycznych takich jak rury, wały, kołnierze, dennice noże do maszyn górniczych i inne.

Wycinarki, wypalarki CNC do cięcia plazmowego i tlenowego.

Maszyny portalowe ZBUS mają możliwość cięcia blach o grubości do 300mm. Na zapytanie oferujemy również maszyny do cięcia grubszych elementów.
Uzupełniającą technologią cięcia jest system szybkiego znakowania ciętych elementów, który może być zainstalowany oddzielnie lub razem z osprzętem do cięcia.

Znakowarki atramentowe.

Zastosowana na maszynach portalowych technologia atramentowego drukowania wraz z wykorzystaniem głowicy obrotowej pozwala na znakowanie blach w dowolnym kierunku, różnymi wielkościami znaków. Szybki nadruk pozwala ekonomicznie znakować blachę, z której wycinane są następnie zaprogramowane kształty.

Termoindykatory kredkowe

Produkujemy termoindykatory kredkowe, zwane również termokredkami. pozwalają one na rozpoznanie temperatury podczas procesów technologicznych związanych z wytwarzaniem lub wykorzystywaniem ciepła.

Elektrody otulone

Zakres produkcji obejmuje specjalistyczne elektrody otulone.

Druty proszkowe

Wytwarzamy druty proszkowe stosowane do zautomatyzowanego napawania powierzchni trudnościeralnych.